WEB

İnternetin ortaya çıktığı ve yaygın olarak kullanılmaya başlandığı 90'lı yıllardan bu yana internetle ilgili teknolojiler çok gelişmiş ve değişmiştir.  Web teknolojileri  gelişti, değişti ve hayatımızı değiştirdi. Eskiden web denildiğinde akla html(hypertext markup language) gelirdi. HTML Sadece monolog bir yapidaydi.ancak son yıllarda html dili, xhtml ve html5 gibi surumlerle cikti. Ve css3 stil sablonuyla kolaylıklar sunmaya basladi.  Web teknolojilerinde web 1.0, web 2.0 ve web 3.0 olarak adlandırılan gelişmeler  yaşandı.

Web 1.0 da kullanıcılar sadece bilgiyi alabilen taraftı. Çünkü teknolojide gelinen son nokta Sadece bu kadarına izin veriyordu. Tüm kontroller web sitesinde idi. Web 2.0  web - insan etkileşimi sağlayan web teknolojileri olarak adlandırılabilir. İnternette sunulan içeriği kullanıcıların oluşturmasına ve başkaları ile paylaşmasına izin verir. Günümüzde hala kullanılan internet teknolojisi web 2.0'dır.Ancak webde değişimin ve gelişimin baş döndürücü hızı web 3.0'la tanıştırdı. Web 3.0 internetin kontrolu insanın elinden çıkıp kendi kendini yönettiği, bir web teknolojisidir. İnternet üzerindeki bilgiler ve ilişkiler  sadece insanlar tarafından değil, makineler tarafından da  anlaşılabilecektir. Yani kısacası makineler  yapay zeka ya sahip olacak ve tüm bilgileri belleğe alacak ve en uygun olanı kullanıcıya sunacaktır. Kontrol yapay zekalı makinalara bırakılacaktır.

Daha kısa bir tanımla web 3.0 dünyada internet alanında yaşanan gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda web 2.0 devrimi ile sanal dünyaya aktarılan içeriklerin anlamlandırılmasıdır. Web teknolojilerinde gelinen son noktada herhangi bir siteye girdiğiniz zaman sizin ilgi alanınıza uygun reklamlar karşınıza çıkacak ve şaşıracaksınız. websiteniz sayesinde firmanızın ulaşılabilirligi artacak ve müşterileriniz size istediği zaman ulaşıp kurumunuz hakkında bilgi sahibi olma şansı elde edecektir. Web teknolojilerini iyi kullanan bir firma dünyanın neresinde olursa olsun tüm müşterilerine eşit uzaklıktadır.