Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya günümüzde ticaret ve pazarlama sektörünu çok ayrı bir noktaya taşımıştır. Sadece kullanıcılar için değil markalar ve kurumlar içinde oldukça önemlidir. Markaların tanıtımları, duyuruları, haberleri ve gelişmeleri markaların, kullanıcıları takipçileri ve müşteri ile iletişim ve ilişkileri konusunda önemli yeri olan sosyal medya, doğru kullanılmaz ise sorun yaratacak potansiyele sahiptir.Bu sebeple sosyal medyanın doğru kullanılması için bu işin uzmanı olan tecrübeli ve profesyonel firmalarla çalışılmalıdır. Aksi durumda Yanlış yada hatalı sosyal medya kullanımı marka adınıza zarar verebileceği gibi telafisi olmayan hatalara yol açabilir.
Sosyal medyayı bireysel kullanımın dışında kurumsal olarak marka kimliğine uygun şekilde kullanmak gerekir. Çünkü bulunduğumuz mecra kullanıcılara yakın ilişkilerin kurulduğu yer olsa da markanın vizyonu ve misyonu ile uyuşan ve kurumsal kimliği en iyi şekilde yansıtan bir sosyal medya yönetimi gerekir. Var olan potansiyelinizi ve satışlarınızı artırmak için, müşteri memnuniyeti yaratmak için,mevcut müşterilerinizin çevresine ulaşarak bilinirliğinizi artırmak, marka vizyonunuzu sosyal medya aracılığıyla aktarmak, ve sosyal medya kullanan markaların arkasında kalmamak için profesyonel bir sosyal medya yönetim ekibiyle çalışmalısınız.Sosyal medya platformları hedef kitle ve marka kimliğiniz baz alınarak kullanılmalıdır.Firmaların ürünlerini tanıtabildikleri ve kullanıcıların çok rahat bilgi edildikleri bu Platformun daha birçok yararı vardır. Sosyal medya sayesinde firmalarda müşterilerine çok rahat bir şekilde ulaşabilmektedir. Sosyal medya internetin bu özelliğini oldukça iyi kullanmaktadır.
Sosyal medyada bulunmak firma ve müşteri arasındaki bağı geliştirir.Çünkü müşteriler sosyal medya aracılığıyla firma yetkililerine ulaşabilir ve ürün veya hizmetin beğenisini ya da şikayetini yetkililere bildirebilir. Bu kullanıcıların çok dikkat ettiği bir özelliktir, çünkü müşteriler aldıkları üründen memnun kalmadıklarında karşılarında onları dinleyecek bir yetkili her zaman bulamıyorlar. Sosyal medyayı iyi yönetebilen firmalar gözle görülür derecede müşteri memnuniyet oranını artırdılar.